Czy rzeczywiście uszkodzony jest monitor, jak to sprawdzić?

Ekran monitora lcd pozostaje czarny mimo, iż kontrolka się świeci i komputer jest włączony. Co robić?
Najlepszą metodą jest próba podłączenia monitora do innego komputera. Jeśli nie mamy takiej możliwosci, spróbujmy odłączyć od monitora kabel sygnałowy (ma wtyk niebieski lub biały) a pozostawić podłączony kabel zasilający (czarny wtyk). Jeśli odłączeniu kabla sygnałowego na ekranie monitora pojawi się komunikat (np. Brak sygnału, Sprawdź kabel itp.), monitor jest najprawdopodobniej sprawny, a usterka jest po stronie komputera. Jeżeli po odłączeniu kabla sygnałowego nic się nie dzieje, należy skontaktować się z serwisem. Zdarza się jednak, że monitor wyświetli komunikat, jednak mimo to jest niesprawny (np. Samsung 710n, 713n itp.). Aby się upewnić, prosimy o kontakt z nami.

Czyszczenie LCD

Wbrew krążącym opiniom ekran monitora LCD nie jest aż tak wrażliwy na środki myjące. Do czyszczenia można użyć właściwie każdego markowego środka do mycia okien (np. Clean, Mr Muscule). Zawsze można też użyć czystej wody.
Nie wolno jednak używać żadnych zmywaczy lub rozpuszczlników!

Jak czyścić?

- pozwól ekranowi ostygnąć - wyłącz monitor z sieci na kwadrans!
- użyj miękkiej szmatki (np. flanelowej, miękkiego ręcznika papierowego)
- nie spryskuj ekranu (spływający płyn może uszkodzić monitor)! Zwilż płynem szmatkę.
- czyść ostrożnie, niemal nie naciskając na ekran i nie pozwalając, by płyn wciekał za ramkę.

Oczywiście zawsze można skorzystać ze specjalizowanych preparatów, ściereczek i pędzelków
antystatycznych do usuwania kurzu.

P.S. Klienci pytają często, czemu akurat płyn do mycia okien? To proste - są to łatwo dostępne i stosunkowo łagodne, nie uszkadzające powłok lakierniczych i tworzyw sztucznych środki myjące. Nie zaszkodzą więc również z pewnością pokryciu ekranu LCD!
 

Zabezpiecz monitor i telewizor przed dziećmi i zwierzętami!

Pamiętaj, ekran standardowego monitora lub telewizora LCD jest dosć delikatny, z pewnością nie zniesie uderzania twardymi przedmiotami, strzałów z niektórych dziecinnych zabawek itp. Okropnie będzie też wyglądał pomazany flamastrem, długopisem. A co, jeśli zostanie paskudnie podrapany kocimi lub psimi pazurami lub wreszcie zasikany przez kota? To może zniszczyć go bezpowrotnie!
W celu zabezpieczenia, należy zamówić dopasowaną szybę z cienkiego plexigalsu. Jeśli w grę nie wchodzi zalanie, wystarczy, że położymy taką dociętą dokładnie szybę na ekran. Nie trzeba będzie nawet niczym jej mocować. Przylgnie i będzie się trzymać. Jeśli ekran może być obsikany lub zalany w inny sposób, szyba musi być większa i zachodzić na obramowanie ekranu. Wówczas trzeba ją zamocować np. przy pomocy dwustronnego przylepca.

Użytkowniku monitora, zadbaj o ergonomię i oczy!

Zachowaj odpowiednią odległość od ekranu monitora - 50-70 cm. Zadbaj, by monitor był na takiej wysokości, abyś siedząc wyprostowanym trafiał wzrokiem na górna krawędź ekranu. Inna wysokość prowadzi po wielogodzinnym użytkowaniu do zmęczenia i bólów kręgosłupa szyjnego!
 
Zbyt jasny i zbyt kontrastowy obraz na monitorze męczy wzrok! Ustaw jaskrawość tak, by to, co ma być czarne, było dosłownie ledwo świecące (nie zaś wyraźnie szare!). Kontrast dostosuj do oświetlenia zewnętrznego - ustaw tym większy, im bardziej jest jaskrawe. Ponadto mniejsza jaskrawość wpływa w zasadniczy sposób na poprawę trwałości monitora, jak również zmniejszenie zużycia prądu. 

Co kilkanaście minut wpatrywania się w ekran odwróć wzrok w kierunku czegoś oddalonego o kilka - kilkadziesiąt metrów
- spójrz w odległy róg pokoju albo wyjrzyj przez okno). To odpręży Twoje oczy.
W monitorach LCD pracuj zawsze w tzw. natywnej rozdzielczości, która wynosi:
dla 15 cali - 1024/768, dla 17 i 19 cali - 1280/1024, monitory panoramiczne miewają i inne rozdzielczości np. 1440/900, 1680/1050, 1920/1200, 1920/1080 itd. Szczegóły można znaleźć w instrukcji obsługi monitora. Odświeżanie nie jest tu tak krytyczne, jak w monitorach CRT - w zupełności wystarczy 60 Hz, ewentualnie 70-75 Hz.
Praca w innych rozdzielczościach jest bardzo męcząca - obraz jest jakby rozmyty, nieostry. Związane jest to z koniecznością przeskalowywania i interpolowania obrazu przez procesor monitora.
Jeśli monitor ma złącze DVI, użyj go zamiast tradycyjnego SVGA. Oczywiście pod warunkiem, że posiadasz odpowiednią (wyposażoną w dvi) kartę grafiki. Otrzymasz obraz najlepszy z możliwych do uzyskania!
 
Więcej informacji o ergonomii pracy z monitorami i komputerami znajdziecie Państwo tutaj.